ASYSTENT OSOBISTY OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI ” – edycja 2021
Zadanie publiczne „Świadczenie na terenie powiatu polkowickiego usług asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej w ramach Programu MRiPS – Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej – edycja 2021”finansowane jest ze środków Funduszu Solidarnościowego przyznanego powiatowi polkowickiemu w ramach Programu MRiPS ”Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej – edycja 2021
Cel programu
Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” – edycja 2021, zwany ma na celu rozpowszechnienie usługi asystenta w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym osób niepełnosprawnych, tj. formy wsparcia, która już jest realizowana w ramach Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” − edycja 2021.
Głównym celem Programu jest rozpowszechnienie usługi asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla:
dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji;
osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wydane na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 426, z późn. zm.) albo orzeczenie równoważne do wyżej wymienionych.
Program ma także zapewniać:
zwiększenie możliwości skorzystania przez osoby niepełnosprawne z pomocy asystenta przy wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym;
ograniczenie skutków niepełnosprawności oraz stymulowanie osoby niepełnosprawnej do podejmowania aktywności i umożliwienie realizowania prawa do niezależnego życia;
przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność oraz wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych poprzez umożliwienie osobom niepełnosprawnym uczestnictwa w życiu lokalnej społeczności np. udział w wydarzeniach społecznych, kulturalnych, rozrywkowych, edukacyjnych, sportowych czy też rehabilitacyjnych;
zwiększenie wsparcia świadczonego przez asystentów ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (ASPE) w zakresie wsparcia dla uczniów z niepełnosprawnościami także w innych wymiarach życia i funkcjonowania społecznego.
Rekrutacja ma charakter ciągły i trwa przez okres realizacji Programu, jednak w czasie zapewniającym zrealizowane Usługi najpóźniej do dnia 13.12.2021r.
Osoby zainteresowane udziałem w Programie zapraszamy do kontaktu:
Biuro Fundacji Eudajmonia ul. Borówkowa 5A, 59-100 Polkowice
Kierownik projektu: Sylwia Kot, s.kot@eudajmonia.pl, tel. 781 080 342
Biuro projektu jest dostępne dla osób poruszających się na wózkach. Materiały projektowe są dostosowane do potrzeb i możliwości osób z niepełnosprawnościami.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Polkowicach poszukuje kandydatów/ kandydatek na wolne stanowiska pracy:
1. Kierownik w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie Placówce Socjalizacyjnej "Horyzont" w Polkowicach
2. Młodszy wychowawca/ wychowaca w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej w Polkowicach
Informujemy, że powiat polkowicki podjął kolejne działania mające na celu wsparcie osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin. Poprzez zlecenie realizacji zadań publicznych Fundacji „EUDAJMONIA” z siedzibą w Polkowicach zostaną zrealizowane trzy nowe zadania w ramach następujących projektów pt.:
„Wiem--rozumiem decyduję” – zaplanowano realizację cyklu warsztatów: budowania kręgów wsparcia, psychologicznych i społeczno-prawnych, kursu z seksuologiem oraz kursu relaksacji, skierowanych do członków rodzin, opiekunów, kadry i wolontariuszy bezpośrednio zaangażowanych w proces rehabilitacji zawodowej lub społecznej osób z niepełnosprawnościami zamieszkujących na terenie powiatu polkowickiego;
„Klub samopomocy” - zaplanowano wsparcie w Klubie Samopomocy, które będzie prowadzone 5 razy w tygodniu po 4 godziny w formie indywidualnych i grupowych zajęć dla osób z niepełnosprawnościami, które mają na celu nabywanie, rozwijanie i podtrzymywanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania. Uczestnikom projektu zapewnione zostaną materiały do realizacji zajęć, usługa asystenta osobistego umożliwiająca aktywny udział w działaniach klubu, wsparcie uzupełniające i towarzyszące, katering.
„ Dookoła mnie” zostanie przeprowadzona kampania informacyjna na rzecz integracji osób niepełnoprawnych i przeciwdziałania ich dyskryminacji. Odbiorcami projektu będą osoby z niepełnosprawnościami, które docelowo będą mogły pełnić rolę self adwokatów w lokalnym środowisku, osoby bezpośrednio związane z lokalnymi instytucjami integracji i pomocy społecznej.
Na realizację powyższych działań powiat polkowicki przeznaczył łącznie 100 000 zł ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Działania będą realizowane do 13 grudnia 2021 r.
Informacja o rozstrzygnięciu otwartego konkursu ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w roku 2021.