Aktualności

Spotkanie dotyczące Powiatowego Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych

2017-10-10 15:18:27

Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy w Polkowicach zaprasza osoby niepełnosprawne do udziału w spotkaniu konsultacyjnym, dotyczącym Powiatowego Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, które odbędzie się dnia 13 października 2017r. o godz 10 w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Polkowicach ul.św. Sebastiana 1

Kolonia 2017

2017-09-07 09:37:09

WAKACJE MOICH MARZEŃ”- przygoda wychowanków pieczy zastępczej - dzięki Fundacji KGHM Polska Miedź w Lubinie

Dzięki środkom finansowym w kwocie 68.000,00 zł przekazanym przez Fundację KGHM Polska Miedź w Lubinie wychowankowie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Placówki Socjalizacyjnej "Skarbek" i Placówki Socjalizacyjno- Interwencyjnej "Perspektywa" w Polkowicach oraz dzieci z rodzin zastępczych Powiatu Polkowickiego (łącznie 40 osób) przebywali podczas tegorocznych wakacji na kolonii w Hotelu „Interferie Aquapark Sport Hotel Malachit” w Świeradowie Zdrój. Uczestnicy wypoczynku mogli zapoznać się z urokami Świeradowa, poznać wiele ciekawych miejsc oraz korzystać z atrakcji, między innymi: uroków groty solnej, placu i sali zabaw, sali do zajęć programowych- Sala Izery, siłowni i hali sportowej oraz Aquaparku, w którym znajdowały się basen pływacki, basen rekreacyjny z dwoma zjeżdżalniami, basen wypoczynkowy, basen solankowy, brodzik dla dzieci.

W czasie pobytu dzieci zwiedziły m.in.: Dom Zdrojowy z halą spacerową oraz pijalnią wód, „Czarci Młyn”, w którym koloniści poznali młyńskie koło napędzane strumieniem wody oraz tajniki pieczenia chleba, a także mogli spróbować swojskiego wypieku ze smalcem gospodyni młyna. W Centrum Edukacji Ekologicznej "Izerska Łąka" nasi koloniści uczestniczyli w wizualizacji dotyczącej zanieczyszczenia nieba światłem oraz poznali życie pszczelej rodziny. Ponadto byli w Geoparku, w okolicach Mirska i w Szklarskiej Porębie- w DIN0PARKU. Nie zabrakło naszych uczestników na festynie integracyjno-profilaktycznym „Postaw na Rodzinę i Bezpiecznie z Odblaskiem Wędruj do Szkoły”, gdzie brali udział w Rowerowym Torze Przeszkód, spotkaniu z Policjantami, w zajęciach edukacyjnych dotyczących bezpiecznej drogi do i ze szkoły, w zajęciach z zakresu I pomocy, w konkursach, grach i zabawach na wesoło oraz przy uciesze najmłodszych- skakaniu na dmuchańcach.

Na kolonii nie zabrakło pieszych wędrówek, rozgrywek sportowych, dyskotek i gier zespołowych. Wszyscy uczestnicy na zakończenie kolonii zostali obdarowani wspaniałymi plecakami i dyplomami.

Raz jeszcze w imieniu naszych wychowanków dziękujemy Zarządowi Fundacji KGHM Polska Miedź w Lubinie za przekazane środki finansowe, a Firmie INTERFERIE S.A. z siedzibą w Legnicy za tak udany i pełen atrakcji wypoczynek podczas wakacji.

Więcej o Kolonia 2017

ŚWIĘTOWALIŚMY RAZEM NA PIKNIKU DLA RODZIN ZASTĘPCZYCH

2017-06-09 10:46:10

W dniu 30 maja 2017r. z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego i Dnia Dziecka połączonego odbył się coroczny piknik pn.,,Świętujemy Razem". Dzień Rodzicielstwa Zastępczego przypadający na 30 maja i Dzień Dziecka to wspaniałe okazje nie tylko do wspólnej zabawy ale i złożenia uroczystych podziękowań rodzicom zastępczym za trud wychowania drugiego człowieka.

Spotkania integracyjne dla rodzin zastępczych odbywają się regularnie od kilku lat a patronat nad nimi obejmuje Starosta Polkowicki – Pan Marek Tramś. Ta forma uczczenia Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, pozwala na dostrzeżenie i docenienie pracy osób prowadzących formy rodzinnej opieki zastępczej. Ideą tych spotkań jest również promowanie rodzinnych form opieki zastępczej w ramach prowadzonej przez Centrum kampanii pn. ,,Rodzina zastępcza-duże serce dla małego serca”.

W tym roku piknik odbył się w Sobinie, gm. Polkowice na terenie zielonym przy Plebanii Parafii Rzymskokatolickiej Św. Michała Archanioła.

Podczas spotkania nie zabrakło czasu na wspólne gry, zabawy i inne atrakcje. Dzięki pomocy m.in. Wiejskiego Ośrodka Kultury w Sobinie nasi podopieczni mogli: pomalować na kolorowo buźki, wziąć udział w zajęciach plastycznych, poszaleć przy muzyce. Wiele emocji wzbudziła pokaz magii i akrobatyki. Miłym akcentem był poczęstunek, m.in. kiełbaski, bigos, pyszne wypieki i inne przysmaki.

Niespodzianek nie zabrakło do samego końca bo każde z dzieci na pożegnanie otrzymało paczkę wypełnianą smakołykami, zabawkami i innymi okolicznościowymi upominkami. Piknik dostarczył zarówno dzieciom jak i ich rodzicom zastępczym wiele radości i niezapomnianych wrażeń. I chociaż nie do końca dopisała pogoda - to nie zabrakło dobrego humoru i spólnej zabawy.

Serdecznie dziękujemy za wsparcie rzeczowe i finansowe dzięki któremu była możliwa realizacja tego przedsięwzięcia, a którego nam udzielili:

- Zarząd Powiatu Polkowickiego,

- Gmina Grębocice,

- Gmina Polkowice,

- Volkswagen Motor Polska,

- Przedsiębiorstwo Gospodarki Miejskiej w Polkowicach,

- pracownicy firmy ,,Euro-Finance” w Lubinie,

- Wiejski Ośrodek Kultury w Sobinie,

- ks. proboszcz Mariusz Szymański,

- Pan Marcin Sobczak,

- Pan Bogusław Godlewski,

- Pan Stanisław Jaworski,

- Pan Mariusz Dudzic,

Serdecznie dziękujemy za ogromnie zaangażowanie i nieocenioną pomoc społeczności lokalnej z Sobina.

Roześmiane buzie dzieci i wzruszenie rodziców zastępczych podczas pikniku to namacalny dowód sensu organizowania takich spotkań. Dziękujemy, a do podziękowań dołącza się grono naszych podopiecznych.

Wręczenie życzeń dla rodzin zastępczych przez Pana Henryka Czekajło oraz Panią Elżbietę Sworacką-Dul.  Zajęcia plastyczne dla dzieci z rodzin zastępczych prowadzone przez animatorów z WOK-u w Sobinie. Zabawy i tańce z rodzicami zastępczymi i dziećmi. Nasi podopieczni bawiący się na mokrej łące. Dla nich pogoda nie była zła ;-) Pokaz akrobatyki.

VI DOLNOŚLĄSKIE SEMINARIUM INTERWENCJI KRYZYSOWEJ

2017-05-31 10:28:36

W dniach 25-26 maja 2017 r. w Zespole Pałacowo-Parkowym w Bądzowie odbyło się
VI dolnośląskie seminarium interwencji kryzysowej pn. “Chrońmy dzieci przed przemocą - regulacje prawne, rozwiązania lokalne”.

Organizatorami seminarium byli: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Polkowicach i Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu.

Seminarium otworzył Pan Marek Tramś - Starosta Polkowicki oraz Pani Elżbieta Sworacka-Dul - Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Polkowicach.

Prelegentami seminarium byli: Agnieszka Paterek główny specjalista w sprawach rodzinnych i nieletnich z biura Rzecznika Praw dziecka, Anna Lechowska- specjalistka i superwizorka w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, Społeczny Doradca Rzecznika Praw Dziecka, Prezes Stowarzyszenia dla Dzieci i Młodzieży ,,SZANSA” z Głogowa,

Seminarium skierowane było do przedstawicieli Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie, Ośrodków Interwencji Kryzysowej z terenu województwa dolnośląskiego,
podmiotów, które w swojej pracy zawodowej zajmują sie problematyką dziecka krzywdzonego.

Przemoc w rodzinie zwłaszcza wobec dzieci jest jednym z najbardziej dramatycznych problemów społecznych, wymagających podejmowania systemowych rozwiązań nie tylko o charakterze ogólnokrajowym, ale również lokalnym.

Seminarium miało charakter wykładowo-warsztatowy. Podczas tegorocznego seminarium omówione zostały lokalne rozwiązania na rzecz ochrony dzieci oparte na współpracy środowiskowej. Szczególną uwagę zwrócono zagadnieniom ochrony prawnej dziecka, zwłaszcza w kontekście ostatniej nowelizacji kodeksu karnego tak ważne w przeciwdziałaniu krzywdzeniu dziecka.

Na zdjęciu Pan Marek Tramś Starosta Polkowicki przemawia do uczestników seminarium   Na zdjęciu Pani Agnieszka Paterek - główny specjalista w sprawach rodzinnych i nieletnich z biura Rzecznika Praw dziecka z Warszawy, Pani Elżbieta Sworacka - Dul - Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Polkowicach, Pani Barbara Połyńska - Dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Kłodzku - podczas VI Seminarium Interwencji Kryzysowej.   Na zdjęciu Anna Lechowska - specjalistka i superwizorka w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, Społeczny Doradca Rzecznika Praw Dziecka, Prezes Stowarzyszenia dla Dzieci i Młodzieży ,,SZANSA” z Głogowa, prowadzi wykład nt. ,,Chrońmy dzieci przed przemocą”    Na zdjęciu Anna Lechowska - specjalistka i superwizorka w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, Społeczny Doradca Rzecznika Praw Dziecka, Prezes Stowarzyszenia dla Dzieci i Młodzieży ,,SZANSA” z Głogowa, prowadzi wykład nt. ,,Chrońmy dzieci przed przemocą”

ZALECENIA PRÓCHNICA U DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH

2017-05-30 11:59:37

W związku z otrzymanym pismem z Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Polkowicach informuje o wypracowanych w projekcie KIK/33 Dzieciństwo bez próchnicy Zaleceniach w zakresie higieny jamy ustnej dzieci niepełnosprawnych.

ZAŁĄCZNIK

Przejdź do strony powiatu polkowickiego Przejdź do strony ministerstwa pracy i polityki społecznej Przejdź do strony państwowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych Przejdź do strony centrum administracyjnego placówek opiekuńczo wychowawczych w Polkowicach