W dniu 17 grudnia 2014 r. w ramach realizacji Powiatowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie odbyła się konferencja pn. ,,Dziecko krzywdzone zagrożenia, diagnoza, pomoc”. Odbiorcami konferencji byli przedstawicie jednostek, służb i organizacji pozarządowych z terenu powiatu polkowickiego. Konferencja miała charakter wykładowy i warsztatowy, podczas konferencji zostały przeprowadzone 3 warsztaty: 1. Przemoc wobec dzieci w Internecie - mowa nienawiści, cyberprzemoc - Dariusz Grzemny. 2. Pierwszy kontakt z dzieckiem doznającym przemocy seksualnej, zasady rozmowy - Anna Lechowska 3. Jak chronić dzieci przed przemocą i wykorzystywaniem - obszary tematyczne, formy i narzędzia - Martyna Rybka, Justyna Dąbrowska.
,,Święty Mikołaju proszę Cie ogromnie, nie zapomnie o mnie” Pod takim hasłem w dniu 15 grudnia 2014r., w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Polkowicach odbyło się kolejne spotkanie mikołajkowe dla rodzin zastępczych i ich podopiecznych. Wszyscy goście - i mali i duzi - bawili się świetnie podczas spotkania. Nie zabrakło atrakcji: animacji dla dzieci i świątecznego poczęstunku. Jednak największą i najbardziej oczekiwaną atrakcją był prawdziwy Mikołaj z workiem pełnym prezentów. Dzieci z wypiekami na twarzy i przejęciem odbierały przygotowane dla nich paczki wypełnione po brzegi różnymi łakociami i upominkami, zanim jednak je odebrały, musiały zaśpiewać, zatańczyć lub wyrecytować wiersz. Spotkanie odbyło się w atmosferze ogromnej radości i świątecznego poruszenia. Reportaż ze spotkania można obejrzeć tutaj: http://www.tv.polkowice.pl/6,1370mikolaj_w_powiatowym_centrum_pomocy_rodzinie.html
Kolejne SPOTKANIE DOTYCZĄCE opracowania strategii rozwiązywania problemów społecznych w powiecie polkowickim W dniu 24 października 2014 r. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Polkowicach było organizatorem drugiego spotkania animacyjnego dotyczącego opracowywania strategii rozwiązywania problemów społecznych w powiecie polkowickim. Moderatorzy spotkania - Pani Anna Lechowska i Pan Grzegorz Idziak ze Stowarzyszenia dla Dzieci i Młodzieży Szansa z Głogowa wraz z przedstawicielami jednostek i instytucji uczestniczących w opracowywaniu strategii podjęli pracę nad diagnozą problemów społecznych powiatu polkowickiego.
W dniu 10 października 2014 r. w ramach kolejnych działań Projektu ,,Schematom STOP” Wspólne działania instytucji pomocy społecznej i instytucji rynku pracy - pilotaż” odbyło się spotkanie integracyjne pod nazwą ,,Wspólne sadzenie lasu”.
W spotkaniu uczestniczyli:
W miłej atmosferze, słonecznej pogodzie i po instruktażu, którego udzielił leśniczy wszyscy wspólnie posadzili sadzonki drzew. Spotkanie zbiegło się z bardzo ważnym wydarzeniem - obchodami Światowego Dnia Drzewa. Warto podkreślić, ideę tego święta - ,,inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Tegoroczne Święto Drzewa obchodzone było pod hasłem Drzewo Wolności, dlatego też każdy z uczestników spotkania mógł nadać posadzonym drzewom imię.
Po wykonanej pracy posadzony las został oznaczony tablicą pamiątkową, którą Wicestarosta oraz przedstawiciele rodzin uroczyście odsłonili. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem oraz pieczeniem kiełbasek przy ognisku.
Informujemy, że Specjalny Ośrodek Wychowawczy w Bielawie prowadzony przez zgromadzenie Sióstr Augustianek wspiera i pomaga rodzinom dzieci niepełnosprawnych w wychowaniu i opiece, pełniąc rolę internatu. Ośrodek jest Placówką całodobową i całoroczną. Posiada nowoczesne wyposażenie, sprzęt i pomoce potrzebne do pracy z dziećmi oraz wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną. Placówka przyjmuje dzieci od 3-23 roku życia. Podstawą przyjęcia dziecka jest orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego dla: dzieci upośledzonych w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym, dzieci z zespołem Aspergera i autyzmem , dzieci z niedowidzeniem i niedosłuchem oraz z niepełnosprawnością ruchową. Nabór prowadzony jest przez cały rok kalendarzowy.
Obecnie Placówka dysponuje wolnymi miejscami.
Kontakt z ośrodkiem pod numerem telefonu: 74/833-45-28 lub 601-538-864,
e-mail: osrodek_augustianki@poczta.fm