Dnia 19.12.2011r. w Aquapark Polkowice – Regionalne Centrum Rekreacyjno – Rehabilitacyjne S.A. odbyło się spotkanie podsumowujące i upowszechniające rezultaty Projektu systemowego „Nie Jestem Sam” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
W spotkaniu udział wzięli uczestnicy Projektu, personel Projektu, przedstawiciele władz lokalnych, stowarzyszeń, Ośrodków Pomocy Społecznej z obszaru Powiatu Polkowickiego, firm szkoleniowych współpracujących z PCPR przy realizacji Projektu oraz przedstawiciele środków masowego przekazu. Podczas spotkania omówione zostały rezultaty Projektu oraz podsumowane zrealizowane działania. Uczestnikom wręczono zaświadczenia z ukończonych form wsparcia oraz certyfikaty uczestnictwa w Projekcie.
W trakcie spotkania zaproszeni goście oraz uczestnicy Projektu mogli obejrzeć przedstawienie w wykonaniu młodych artystów z Przedszkola Miejskiego nr 5 w Polkowicach. Dzieci przedstawiły historię niepełnosprawnej dziewczynki szukającej przyjaciół.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Polkowicach realizuje Projekt po raz czwarty.
Celem Projektu jest aktywizacja zawodowa i integracja społeczna osób niepełnosprawnych z Powiatu Polkowickiego zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Cele szczegółowe Projektu to:
Całkowita wartość Projektu w 2011 roku to: 220.560,91 zł.
W bieżącym roku Projekt ukończyło 15 osób, w tym 3 kontynuujące udział w Projekcie od 2010 roku.
Zadania Projektu realizowano za pomocą instrumentów aktywizacji zawodowej, edukacyjnej, społecznej oraz zdrowotnej.
Zorganizowano między innymi zajęcia indywidualne z psychologiem i doradcą zawodowym, trening aktywnego poruszania się po rynku pracy, trening kompetencji i umiejętności społecznych, szkolenie na temat praw i uprawnień osób niepełnosprawnych, kursy komputerowe na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym, kurs florystyczny z elementami dekorowania, kurs z zakresu obsługi kasy fiskalnej, szkolenie z zakresu zakładania działalności gospodarczej i prawa pracy.
Podczas spotkania można było zobaczyć prace wykonane przez uczestników Projektu podczas kursu florystycznego z elementami dekorowania.
Uczestnicy wzięli również udział w turnusie rehabilitacyjnym oraz skorzystali z zabiegów rehabilitacyjnych.
Czterem uczestniczkom Projektu pokryto koszty związane z pobieraniem nauki.
Wkładem własnym w Projekcie było dofinansowanie ze środków PFRON zakupu przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym oraz uczestnictwie w Warsztacie Terapii Zawodowej.
W dniach 12.12.2011r. i 14.12.2011r. odbyło się szkolenie z zakresu zakładania działalności gospodarczej i prawa pracy. Szkolenie zostało zorganizowane przez Dolnoślaską Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości i Techniki w Polkowicach. Uczestniczyło w nim 11 osób niepełnosprawnych - uczestników Projektu. Kurs obejmował 12 godzin zajęć.
Dnia 06.12.2011r. rozpoczął się kurs z zakresu obsługi kasy fiskalnej. Prowadzony jest przez Miedziowe Centrum Kształcenia Kadr w Lubinie. Odbywa się w Polkowicach na Placu Kościelnym 1. Uczestniczy w nim 6 uczestników Projektu systemowego "Nie Jestem Sam". Kurs obejmuje 15 godzin zajęć podczas, których uczestnicy poznają między innymi budowę i zastosowanie urządzeń fiskalnych, ich obsługę, rodzaje oraz przeznaczenie.
Dnia 22.11.2011r. rozpoczął się kurs florystyczny z elementami dekorowania. Kurs prowadzony jest przez Miedziowe Centrum Kształcenia Kadr w Lubinie. Odbywa się w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Polkowicach przy Placu Kościelnym 2. Uczestniczy w nim 5 osób niepełnosprawnych - uczestników Projektu systemowego "Nie Jestem Sam". Kurs obejmuje 48 godzin zajęć podczas, których uczestnicy poznają między innymi podstawowe techniki pracy florysty, uczą się układać bukiety okolicznościowe, kompozycje kwiatowe w naczyniach oraz wykonywać dekoracje świąteczne.
Od 24.10.2011r. do 10.11.2011r. odbywać się będzie kurs komputerowy na poziomie rozszerzonym. Kurs zostanie przeprowadzony przez Miedziowe Centrum Kształcenia Kadr w Lubinie. Odbywać się bedzie w Polkowicach na Placu Kościelnym 2. Uczestniczyć w nim będzie 10 osób niepełnosprawnych. Kurs obejmować bedzie 32 godziny zajęć, podczas którch uczestnicy poznają rozszerzone zastosowanie edytora tekstu Word oraz nauczą się obsługiwać arkusz kalkulacyjny Excel. Zapoznają się z obsługą Internetu, w tym z możliwościami wykorzystania przeglądarek internetowych oraz programów pocztowych. Osoby uczestniczące w kursie komputerowym mieszkające poza Polkowicami zapewniony będą miały transport z miejsc zamieszkania do Polkowic i z powrotem do ich miejsc zamieszkania.
Uczestnicy Projektu systemowego "Nie Jestem Sam" rozpoczęli udział w kolejnej formie aktywizacji zdrowotnej.
W dniach 30.09.2011r. i 07.10.2011r. dziesięć osób skorzystało z lekarskiej porady rehabilitacyjnej. Jej celem było dopasowanie do indywidualnych potrzeb uczestników Projektu świadczeń rehabilitacyjnych.
Usługi rehabilitacyjne dla uczestników Projektu świadczone są przez Aquapark Polkowice - Regionalne Centrum Rekreacyjno - Rehabilitacyjne S.A.
Dnia 03.10.2011r. rozpoczął się kurs komputerowy na poziomie podstawowym zorganizowany dla uczestników Projektu systemowego "Nie Jestem Sam" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Podczas kursu uczestnicy poznają zasady pracy z komputerem, podstawy środowiska Windows, nauczą się posługiwać pakietem biurowym MS Office, korzystać z możliwości edytora tekstu Word oraz zapoznają się z możliwościami wykorzystania zasobów internetu.
W okresie od 25 czerwca 2011r. do 08 lipca 2011r. 11 uczestników Projektu, 1 opiekun osoby niepełnosprawnej oraz doradca ds. osób niepełnosprawnych, uczestniczyli w turnusie rehabilitacyjnym w Ośrodku Wczasowo – Rehabilitacyjnym „Piramida I” znajdującym się przy ulicy Północnej 9 w Darłowie. Turnus zorganizowany został w ramach Projektu systemowego „Nie Jestem Sam” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego przez Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego „All-Tourist” z siedzibą przy ulicy Granicznej 12/211 w Dąbrowie Górniczej.
Turnus rehabilitacyjny odbył się w ramach aktywizacji zdrowotnej uczestników Projektu. Celem udziału w turnusie była poprawa ogólnej sprawności fizycznej i psychicznej, poprawa motywacji do podejmowania dalszego procesu rehabilitacji, integracja uczestników Projektu.
W trakcie turnusu każdy uczestnik skorzystał z 28 zabiegów rehabilitacyjnych, dostosowanych do posiadanych schorzeń.
Ponadto program turnusu obejmował zajęcia integrujące i rekreacyjne, takie jak: ogniska, grille, konkursy, wycieczki autokarowe, piesze i rowerowe, rejs statkiem po morzu, gry i zabawy ruchowe, zwiedzanie latarni morskiej, zabawy w parku wodnym, spotkania integracyjne.
Podczas turnusu pracownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Polkowicach – doradca ds. osób niepełnosprawnych, przeprowadził szkolenie z zakresu praw i uprawnień osób niepełnosprawnych.
W dniach 26, 27, 30 i 31 maja 2011r. odbyła się druga część zajęć indywidualnych z doradcą zawodowym i psychologiem.
Spotkania indywidualne z doradcą zawodowym miały na celu określenie predyspozycji zawodowych, ścieżki rozwoju zawodowego i edukacyjnego uczestników Projektu.
Podczas zajęć z psychologiem beneficjentom udzielone zostało wsparcie i pomoc psychologiczną.
Dnia 09 maja 2011r. rozpoczęły się treningi kompetencji i umiejętności społecznych z psychologiem, zorganizowane dla uczestników Projektu systemowego „Nie Jestem Sam”.
W ramach zajęć odbędzie się 6 spotkań po 4 godziny dziennie.
Treningi aktywnego poruszania się po rynku pracy rozpoczęły się dnia 11 maja 2011r. W ramach spotkań z doradcą zawodowym odbędzie się 5 spotkań po 4 godziny.
Zajęcia odbywają się w Dolnośląskiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Techniki w Polkowicach w sali wynajętej na potrzeby realizacji zadań projektowych. Uczestnicy Projektu mają zapewniony catering.
Beneficjenci, którzy mieszkają poza Polkowicami, mają zagwarantowany transport z miejsca zamieszkania do miejsca szkolenia i z powrotem.
Uczestnicy projektu otrzymali materiały szkoleniowe tj. teczki, notesy i długopisy.
W dniach 18 i 19 kwietnia 2011r. w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Polkowicach odbyły się pierwsze zajęcia indywidualne z doradcą zawodowym, natomiast w dniach 26 i 28 kwietnia 2011r. zajęcia z psychologiem.
Spotkania mają na celu pomoc uczestnikom Projektu w ustaleniu indywidualnej ścieżki wsparcia psychologicznego oraz diagnozę beneficjentów po kątem indywidualnych predyspozycji zawodowych.
W dniu 03.03.2011r. odbyło się posiedzenie Komisji Rekrutacyjnej. W wyniku prowadzonej rekrutacji do komisji wpłynęło 12 kwestionariuszy rekrutacyjnych. Członkowie komisji zapoznali się ze wszystkimi, a następnie zweryfikowali kandydatury poszczególnych osób biorąc pod uwagę ogólne warunki kwalifikacji oraz realizację zamierzonych celów i szansę ich powodzenia.
Zgodnie z założeniami na 2011r. uczestnikami Projektu będzie grupa 15 Beneficjentów Ostatecznych.
Do Projektu powracają 3 osoby z 2010r, które realizują kontynuację nauki na poziomie ponadgimnazjalnym.
Dodatkowo zrekrutowano grupę 12 Beneficjentów Ostatecznych, w tym zgodnie z założeniami równościowymi 6 kobiet i 6 mężczyzn.
Ze wszystkimi zostaną podpisane umowy na zasadach kontraktu socjalnego w ramach realizowanego Projektu, które określą szczegółowy zakres działań podjętych w celu aktywizacji zawodowej i integracji społecznej osób niepełnosprawnych.
W dniu 25.02.2011r. odbyło się spotkanie informacyjne, inaugurujące realizację Projektu Systemowego „Nie Jestem Sam” w 2011r. współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, skierowanego do osób niepełnosprawnych z terenu Powiatu Polkowickiego.
Spotkanie prowadziła Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie- Elżbieta Sworacka – Dul. Na wstępie powitała zebranych gości. W krótkim wystąpieniu przedstawiła założenia Projektu przewidziane do realizacji w 2011r.
Następnie głos zabrała koordynator Projektu Sylwia Gawluk - Skrobak, która omówiła działania wynikające z zadania Aktywna Integracja.
Doradca ds. osób niepełnosprawnych Bożena Maciejewska przedstawiła Regulamin Uczestnictwa w Projekcie.
Po zapoznaniu zebranych z założeniami Projektu oraz Regulaminem nastąpiła wstępna rekrutacja. Pracownicy Zespołu Projektowego służyli pomocą w wypełnieniu kwestionariusza rekrutacyjnego.
Uczestnikom spotkania informacyjnego przekazano pakiet materiałów reklamujących Projekt. Wszystkich obecnych zaproszono na poczęstunek.