Szkolenie "PRIDE - Rodzinna Opieka Zastępcza" dla kandydatów na rodziny zastępcze
SZKOLENIE "PRIDE - RODZINNA OPIEKA ZASTĘPCZA" DLA KANDYDATÓW NA RODZINY ZASTĘPCZE
Wykaz dokumentów jakie kandydaci na rodzinę zastępczą muszą złożyć w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie:
- odpis skrócony aktu małżeństwa
- zaświadczenia o zarobkach
- opinia z miejsca pracy
- kopie dowodów osobistych
- zaświadczenia lekarskie o ogólnym stanie zdrowia i braku przeciwwskazań do sprawowania funkcji rodziny zastępczej (dla obojga kandydatów - osobne)
- zaświadczenia lekarskie z Poradni Zdrowia Psychicznego (dla obojga kandydatów - osobne)
- zaświadczenia z Poradni Leczenia Uzależnień (dla obojga kandydatów - osobne)
- zaświadczenia o niekaralności (dla obojga kandydatów - osobne)
Do wymaganych wyżej dokumentów należy dołączyć wniosek skierowany do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Polkowicach określający cel starań (w formie podania zawierającego motywację, którą kierują się kandydaci na rodzinę zastępczą) oraz prośbę o skierowanie na stosowne szkolenie dla kandydatów na rodziny zastępcze.
Etapy szkolenia i kwalifikacji:
- Nabór kandydatów na rodziców zastępczych w ciągu całego roku i w czasie kampanii rodzicielstwa zastępczego. Po zebraniu odpowiedniej grupy– rozpoczęcie szkolenia.
- Rozmowa wstępna/informacyjna przeprowadzana na terenie Ośrodka przez dwóch trenerów z kandydatami – rozpoznanie i określenie wstępnej motywacji kandydatów do pełnieniaroli rodziców zastępczych.
- Rozmowa wstępna z psychologiem na terenie Ośrodka, której celem jest poznanie kandydatów i rozmowa na temat ich motywacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej.
- Spotkanie trenerów rodzinnych w miejscu zamieszkania kandydatów - rozpoznanie warunków mieszkaniowych, poznanie pozostałychczłonków rodziny, badani motywacji do bycia rodziną zastępczą. Podjęcie decyzji o ostatecznym zakwalifikowaniu kandydatów i skierowaniu ich na szkolenie.
- Szkolenie dla kandydatów obejmuje - 12 spotkań tematycznych wg. Programu PRIDE po około 4 h każde. Spotkania odbywają się raz w tygodniu. Obecność nazajęciach jest obowiązkowa. Szkolenie odbywa się w formie warsztatowej,aktywnymi metodami, w formie ćwiczeń, w których uczestniczą wszyscy kandydaci. Po każdych zajęciach kandydaci otrzymują kolejny podręcznik dotyczący sesji oraz księgę życia, którą samodzielnie wypełniają w domu. Cały cykl szkolenia trwa około 5-6 miesięcy.
- Wizyty domowe. Podczas szkolenia obowiązkowesą 2 - krotne wizyty domowe/konsultacje w miejscu zamieszkania kandydatów na rodziny zastępcze przez trenerówrodzinnych, prowadzących daną rodzinę, podczas których omawia się m.in. księgi życia kandydatów.
- Diagnoza psychologiczna – to spotkania kandydatówz psychologiem; diagnoza obejmuje badania psychologiczne, testy i rozmowy indywidualne.
- Odbycie 10-cio godzinnego stażu kandydatów na rodziców zastępczych w rodzinach zastępczych lub środowiskowych formach opieki nad dzieckiem/placówce. Przedłożenie przez kandydata wcześniej ustalonej dokumentacji, potwierdzającej odbyty staż trenerowi rodzinnemu.
- Wspólne posiedzenie zespołu kwalifikującego :
- ocena warunków formalnych (mieszkaniowych,prawnych, zdrowotnych i innych)
- motywacja kandydatów
- ocena zebranego materiału diagnostycznego/ przedstawienie wyniku diagnozy psychologicznej kandydatów
- rekomendacja trenerów prowadzących szkolenie
- Drugie, kończące posiedzenie zespołu kwalifikującego – podsumowanie i ocena końcowa kandydatów (weryfikacja diagnozy, motywacji; ocena udziału i aktywności w szkoleniu; udział w stażu;ocena kandydata zgodnie z analizą mocnych stron i potrzeb wg. 5 kategorii kompetencji, zgodnie z wytycznymi programu PRIDE .
- Decyzja komisji o kwalifikacji*:
* rekomendacja trenerów prowadzących szkolenie może
być pozytywna