Aktualności

ogłoszenie o naborze

2021-03-05 10:17:55

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Polkowicach poszukuje osób na stanowisko wychowawcy lub młodszego wychowawcy w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

Szczegółowe informacje w zakładce PRACA https://tiny.pl/r45l6

            

Aktywny Samorząd

2021-03-02 10:56:23

Powiat Polkowicki w 2021 roku po raz kolejny zadeklarował przystąpienie do realizacji pilotażowego programu „Aktywny samorząd”. Realizatorem programu jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Polkowicach. Celem głównym programu jest wyeliminowanie lub zmniejszenie barier ograniczających uczestnictwo beneficjentów programu w życiu społecznym, zawodowym i w dostępie do edukacji.

Szczegółowe informacje w zakładce AKTYWNY SAMORZĄD https://tiny.pl/r4gsm

            

historia rodziny zastępczej

2021-02-23 09:06:15

Nigdy nie myśleliśmy o założeniu Rodziny Zastępczej. Zawsze byliśmy zwykłą rodziną z dwójką dzieci. Dopiero wypadek losowy, a dokładnie śmierć brata i choroba jego partnerki doprowadziły do tego, że dwóch chłopców zostało umieszczonych w placówce. To wtedy podjęliśmy decyzję o założeniu Rodziny Zastępczej dla bliźniaków.

Bardzo się obawialiśmy czy damy radę i czy jesteśmy na to gotowi, ale życie pokazało nam jak wielkie znaczenie nasza decyzja ma dla dzieci. Każde dziecko, które trafia do Rodziny Zastępczej ma za sobą jakiś bagaż doświadczeń i z reguły są bardzo trudne przeżycia. To nas spada cała odpowiedzialność, aby pomóc im stanąć na nogi i poczuć się wartościowymi ludźmi. Uczymy się siebie nawzajem. Niejednokrotnie prosząc o pomoc innych, zrozumieliśmy że nie jest to nasza słabość, a jedynie chęć zapewnienia najlepszej pomocy dzieciom.

Około rok temu postanowiliśmy dać szczęście kolejnemu dziecku i przyjęliśmy do naszej rodziny noworodka. Mała Anielka skradła serca wszystkim domownikom, dlatego podjęliśmy decyzję o adopcji.

Nie ukrywamy że jest to ciężka praca, ale uśmiech na twarzach dzieci, moment, w którym przyjdą do nas podzielić się swoją radością czy też smutkiem, jest tego wart. Wtedy wiemy, że warto poświęcić siebie dla innych i to jest nasze wynagrodzenie.

Jako Rodzina Zastępcza Niezawodowa funkcjonujemy już szósty rok, ale zamierzamy się przekwalifikować i zostać Rodziną Zastępczą Zawodową. Chcemy pomagać innym dzieciom dopóki nam sił wystarczy.

Jedyne czego się obawiamy to moment, w którym będziemy musieli się pożegnać z którymś z podopiecznym, bo to może być trudne.

rodzina zastępcza

POSUMOWANIE PROGRAMU

2021-02-05 11:59:30

W roku 2020 Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie pełniło rolę realizatora programu pt. „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi” – Moduł III, finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dzięki środkom pozyskanym z Funduszu możliwe było udzielenie wsparcia 74 osobom niepełnosprawnym. Na realizację programu przeznaczono kwotę 139 500 zł.

Historia Rodziny Zastępczej

2021-02-01 09:18:22

Pani Daria nie miała własnych dzieci. Na początku wraz z mężem myśleli wyłącznie o adopcji. Kiedy podjęli już decyzję, udali się na szkolenie, a po ukończeniu - adoptowali chłopca.

„Po koło 3 latach wraz z mężem podjęliśmy decyzję o powiększeniu rodziny, ówczesny PCPR przedstawił nam propozycję aby zostać rodzicami zastępczymi dla dwóch dziewczynek. Bałam się, że dzieci przyjdą do nas na chwilę, zostawiając po sobie pustkę, nie chciałam zostać rodziną zastępczą. Jednak już po pierwszym spotkaniu z dziećmi wiedziałam, że nie pozwolę aby zostały w domu dziecka. Od tego momentu minęło już 14 lat i nadal jesteśmy razem. Od 2014 roku wraz z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Polkowicach robimy wszystko, aby stworzyć nowy, szczęśliwy dom dla dzieci.

Do tej pory opieką Pani Darii objętych było 8 dzieci.

Pani Daria wyznaje, że z każdym nowym dzieckiem czegoś się uczy, każde dziecko przychodzi z jakimś bagażem i należy do niego podchodzić indywidualnie. Nie ma jednej reguły, zasady dla wszystkich.

„Z czasem uczymy się siebie nawzajem, a okazywana dzieciom miłość, szacunek i dobro wracają w najmniejszych gestach dzieci np. uśmiechu. Kiedy w 2018 roku prosto ze szpitala została przewieziona Mela, od razu postanowiłam ją adoptować. Dziewczynka skradła serca wszystkich domowników”.

„To czego bałam się w rodzicielstwie zastępczym – tej pustki jaką pozostawią po sobie dzieci, które odejdą – nie sprawdziło się. Przeżyte ze sobą wspólne chwile stworzyły między nami więź a dzieci nadal pozostają częścią naszej rodziny.”

 

Przejdź do strony powiatu polkowickiego Przejdź do strony ministerstwa pracy i polityki społecznej Przejdź do strony państwowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych Przejdź do strony centrum administracyjnego placówek opiekuńczo wychowawczych w Polkowicach